חיילי צעצוע אמיתיים

מחקרים ברחבי העולם מראים כי גברים המשרתים בצבא או שירתו בו, נוטים יותר לסבול מבעיות נפשיות, להתאבד ולהיות מעורבים במקרי אלימות, אונס ורצח. עם זאת, הקשיים להשתלב חזרה בחברה לאחר השירות הצבאי – כמו גם הקושי לחיות עם פציעות ונכויות שנגרמו במהלך השירות – לא זכו עד כה לביטוי בחיילי צעצוע, אולי מכיוון שהן עומדות בסתירה לרצון להציג את השירות הצבאי באור חיובי.

לכן החליט קולקטיב האמנות הבריטי דורותי ליצור סדרה של חיילי צעצוע מפלסטיק המציגים חיילים במצבים שמהם נהוג להתעלם, החל מחייל שמתאבד בירייה וחייל נכה בכיסא גלגלים, וכלה בחייל שתוקף אישה וחייל שמקבץ נדבות.

בישראל, מספר חיילי צה"ל שמתאבדים גדול פי 10 מהנופלים בקרב, ובארה"ב שיעור המתאבדים אצל חיילים משוחררים בקליפורניה גבוה עד כדי כך שהסיכוי שחייל ימות לאחר שובו הביתה גדול פי שלושה מסיכויו למות בזמן שירותו הצבאי בעיראק או אפגניסטן. הבעיה חמורה עד כדי כך שצבא ארה"ב נאלץ להקדיש מחקר לנושא.

מחקר אחר בארה"ב הראה כי שיעור החיילים המשוחררים שמעורבים במקרי אלימות, אונס ורצח גבוה עשרות מונים ביחס לכלל האוכלוסיה. הדבר נכון גם בישראל. בתקופת האינתיפאדה גברו הדיווחים על אלימות במשפחה, ובשנים 2000-2003 נרשם זינוק של 57% בבקשות של נשים במשטרה ובבתי משפט להוצאת צווי הגנה נגד גברים.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew