ליצנים, עפיפונים וגז מדמיע

יום כיף לילדי הכפר הפלסטיני נבי סאלח בחסות הצבא המוסרי ביותר בעולם. תושבי הכפר – גברים, נשים וילדים – עורכים מאז שלהי שנת 2009 הפגנות שבועיות נגד הכיבוש והסיפוח הזוחל של אדמות הכפר על ידי ההתנחלות נווה צוף (חלמיש). ביום שישי האחרון הוחלט על מחאה לא אלימה ססגונית הכוללת ליצנים, עפיפונים ו… גז מדמיע.

כוחות הביטחון מפעילים באופן קבוע אלימות קשה כלפי מפגינים בנבי סאלח. כך למשל, פעולה של מג"ב בכפר בחודש שעבר הסתיימה ב-25 פצועים וארבעה עצורים, בהם שתי נשים פלסטיניות.

צפו בניתוח של האירוע שערך "בצלם":

לא היתה זו הפעם הראשונה בה תועדה אלימות קשה כלפי מפגינים בכפר. כך למשל, בחודש אוקטובר צולמו חיילי יחידת דובדבן שהסתננו לתוך נבי סאלח כאשר הם יורים לעבר אנשים למרות שההפגנה כבר התקרבה לסיומה. באותו אירוע, נעצרו שלושה מפגינים פלסטינים, וכן צלמת ישראלית שהחיילים שברו את המצלמה שלה, וגנבו ממנה מצלמה נוספת. עם זאת, החיילים לא הצליחו לעצור צלם אחר שהיה נוכח במקום, והוא זה שצילם את הסרטון.

בשלהי שנת 2009 החלו תושבי נבי סאלח בהפגנות שבועיות נגד הכיבוש והסיפוח הזוחל של אדמות הכפר על ידי ההתנחלות חלמיש, השוכנת כולה על אדמות הכפרים נבי סאלח ודיר ניזאם. המתנחלים גם מפריעים לעיבוד אדמות שעוד לא סופחו, שרפו וגדמו מאות עצי זית של הכפרים, ואף מנסים להפקיע מידי הפלסטינים מעיין סמוך.

הצבא מפעיל דיכוי קשה כלפי ההפגנות: ההפגנות מותקפות ללא כל פרובוקציה מצד התושבים, בתוך השטח הבנוי של הכפר, תוך פגיעה קשה בכל תושביו בכדורי מתכת מצופי גומי, גז מדמיע ונוזל הסירחון (ה"בואש").

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew