הצד האפל של הפרפרים

איזה מוח מעוות יכול להעלות על הדעת לקחת בעל חיים עדין ופגיע כמו פרפר, ולהפוך אותו למכונת הרג משומנת היטב הפועלת בשירות הצבא? ובכן – מוחו של מהנדס מערכות הנשק הישראלי דובי בנימיני.

"פרפר זעיר, צבעוני, יפהפה. הוא מתעופף לו, חסר דאגה, נכנס אל תוך חדר, דרך החלון. כמה שניות אחר כך נשמע פיצוץ עמום. המבוקש מחוסל".

כך הציג ערוץ 2 בשנת 2011 את המצאתו של בנימיני: "פרפר המוות". הרובוט הזעיר שמעוצב כמו שפירית, יכול לטוס, לצלם וידאו בזמן אמת ואף להרוג, וכבר משמש את צה"ל ברצועת עזה. בנימיני, מהנדס העובד למעלה מ-40 שנה מתעשיית האווירית בעיקר על מערכות של מטוסי קרב, הוא למרבה האירוניה גם נשיא אגודת חובבי הפרפרים של ישראל ומחבר מדריך הפרפרים הלאומי.

כיצד ניתן ליישב בין חיבתו המוצהרת של בנימיני לחרקים הססגוניים לבין פרפר המוות שיצר? אולי ההסבר לכך טמון בנטייה של בנימיני לאמץ ביחס לפרפרים את "תזה האוטומט" של דקארט, ולראות בהם לא יצורים חיים אלא מכונות, גם אם מופלאות. או במילותיו לכתב ערוץ 2:

"יש הרבה מה ללמוד מהפרפרים. איך עובד המנוע הזה. הם לוקחים שתי טיפות של צוף מפרח, ועפים שעה על שתי טיפות צוף. ואללה, מכונה מופלאה. באמת מכונה מופלאה".

גם כתב ערוץ 2 תהה בכתבה איך מתיישבת דמותו של חוקר הפרפרים הנאיבי עם המהנדס שהופך אותם בתעשייה האווירית לכלי מלחמה. "שאלתי אותו ולא קיבלתי תשובה", סיכם הכתב בלקוניות.

ואם באובדן התמימות עסקינן. האמן הבריטי טום הרדוויג' יוצר פסלים של חרקים בעזרת חלקי שעונים ישנים וכדורי רובים מפורקים.

צילומים נוספים פה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew