מי ריסס גרפיטי על הביצים של השור המפורסם של וול סטריט?

צעיר חרדי בן 20 עוכב השבוע לחקירה על ידי המשטרה לאחר שטיפס בשעות הלילה על עמודי תאורה בעיר בני ברק, תלש דגלי ישראל שנותרו תלויים מיום העצמאות, ולאחר מכן דרך עליהם. פקחי עיריית בני ברק תפסו אותו בשעת מעשה ברחוב רבי עקיבא, ומיהרו להזעיק את המשטרה, אשר עיכבה אותו בחשד לפגיעה בסמל המדינה.

השחתת דגלי ישראל היא מסורת ותיקה בחוגים חרדים לא ציונים, ורק בשבוע שעבר נעצר צעיר בירושלים לאחר שניסה להצית דגל ישראל בכיכר השבת במהלך צפירת יום הזיכרון. ביטוי לאהדה, או לפחות הבנה, שמעוררים מעשים בחוגים חרדים אלו ניתן לראות בפתיח של דיווח אתר "בחדרי חדרים" על מעצרו של הצעיר בבני ברק. "גם עיריית בני ברק 'קישטה' את רחובות עיר התורה בדגלי ישראל לרגל 'חודש האירועים הציוניים'", נכתב בידיעה. בתגובות הגולשים לידיעה ניכרה האהדה למעשיו של הצעיר אף יותר. "כל הכבוד לבחור הצעיר – עוד לא אבדה תקוותנו", כתב אחד הטוקבקיסטים. "אם יהיו לך הוצאות משפטיות, אני מוכן להשתתף בהן בסכום הגון".

הרשויות רואות את הדברים קצת אחרת, ובית משפט בירושלים דחה השבוע בקשה לבטל כתב אישום שהוגש נגד חרדי בן 21 הנאשם בהצתת דגל ישראל ביום הזיכרון בשנה שעברה. השופט דב פולק טען בפסיקתו כי דגל המדינה נחשב לצורך העניין לסמל דתי וקבע כי חופש הביטוי אינו ערך מוחלט.

"דגל המדינה הוא סמל לקיומנו ולריבונותנו על אדמתנו", כתב השופט פולק בהחלטתו. "לא במקרה נשרף דגל המדינה כמחאה נגד קיום המדינה בערב יום הזיכרון. הדגל מסמל את הערכים שלמענם החיילים הקריבו את נפשם. הדגל אף מסמל את המדינה ומוסדותיה, למעשה, הדגל מסמל את סמכותי לכתוב החלטה זאת".

בשעה ששריפת דגל הלאום בישראל אסורה על פי חוקי הדת הציונית ונחשבת לפגיעה בסמלי השלטון, בארה"ב שריפת דגל הלאום היא מעשה מחאה חוקי. אולי משום שהדת האמיתית בארה"ב אינה הלאום אלא ההון. כך למשל, בשבוע שעבר ריססו אלמונים את סמל האנרכיזם על פסל השור המסתער בוול סטריט, הנחשב לאחד הסמלים הנודעים בעולם לקפיטליזם האמריקאי. בתגובה, מיהרה המשטרה להקיף את הפסל בגדרות ולפתוח בחקירה מאומצת לאיתור הפושעים.

סמל האנרכיסטים, האות A בעיגול, צויר על צדו של פסל השור וגם… על הביצים שלו, דיווח אתר החדשות "גותמיסט". הפסל, שניצב בלב המרכז הפיננסי של מנהטן, מסמל את האמונה הקפיטליסטית כי הכלכלה והשווקים מסוגלים לדהור קדימה לנצח (תוך רמיסת כל מה שנמצא בדרכם).

גם במקומותינו היו אירועים דומים. לפני חמש שנים, הוצת אחד מפסלי השוורים שהוצבו בשדרות רוטשילד בתל אביב, כחלק ממיזם של הבורסה. שריפת הפסל נעשתה במחאה נגד רתימת התרבות לטובת תאגידים עסקיים. הפרשה עלתה לכותרות לאחר שהמשטרה עיכבה לחקירה את העורך דאז של אתר התרבות "מארב", רונן אידלמן, בניסיון לאלץ אותו לחשוף את מקורם של צילומים המתעדים את שריפת הפסל שפורסמו באתר.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew