זרים, מהגרים, אנרכיסטים

ב-23 באוגוסט 1927 הוצאו להורג ניקולה סאקו וברתולומאו ונצטי, שני אנרכיסטים איטלקיים שהיגרו לארה"ב והואשמו שם ברצח שלא ביצעו, ונידונו למוות בכסא חשמלי. 

בטרם הואשמו ברצח, לסאקו וונצטי לא היה כל רישום פלילי קודם, אבל הם היו מוכרים לשלטונות כפעילים אנרכיסטים. שניהם טענו כי הם קורבנות של דעות קדומות ונידונו על פשע שלא ביצעו. אולם, לכל אורך הדרך הם לא ניסו להתכחש לחבריהם האנרכיסטיים, או לאמונתם באשר ללגיטימיות של פעולות אלימות כנגד הממשלה. כפי שאמר ונצטי בעת נאומו האחרון בבית המשפט: "לא הייתי מאחל לכלב או לנחש, ליצור הנחות ביותר עלי אדמות – לא הייתי מאחל לאיש מהם מה שסבלתי על דברים שאינני אשם בהם. אבל אני מאמין שסבלתי בגלל דברים שאני אשם בהם. אני סובל כיוון שאני רדיקלי, ואכן אני רדיקלי; סבלתי מפני שאני איטלקי, ואכן אני איטלקי… גם אם היית יכול להוציא אותי להורג פעמיים, ואם הייתי יכול להיוולד עוד פעמיים, הייתי עושה שוב מה שעשיתי כבר".

סאקו וונצטי סירבו לפגוש בכומר בטרם הוצאו להורג וצעדו בשלווה ובגאווה אל מותם. מילותיו האחרונות של סאקו היו: "תחי האנרכיה" וכן "שלום, אמא". ונצטי, ברגעיו האחרונים, לחץ את ידי השומרים והודה להם על טיפולם בו, הוא קרא הצהרה שבה טען לחפותו, ולבסוף אמר: "אני מבקש למחול לאנשים מסוימים על מה שהם עושים לי עתה". (מתוך ויקיפדיה)

יהודה בלו כותב עוד על עיוות הדין במשפט סאקו-ונצטי.

והנה שירה של ג'ואן באאז "לחייכם, ניקולה וברת" (מילים כאן). לחן: אניו מוריקונה.

 סאקו וונצטי לא יכלו לזכות בצדק במערכת המשפט האמריקאית 

סרטו התיעודי המקסים של פיטר מילר, "סאקו וונצטי", הכולל בין השאר ראיונות עם הווארד זין וארלו גתרי.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew