הספורטיבי הוא הפוליטי

אוסף רגעים שבהם הספורט והעולם האמיתי נפגשו (בערך).


 

 הידידות בין ג'סי אוונס לבין לוץ לונג  

האתלט האמריקאי השחור ג'סי אוונס יצא יחד עם נבחרת ארה"ב למשחקים האולימפים בברלין בשנת 1936. מנהיג גרמניה הנאצית, אדולף היטלר, תכנן לנצל את האולימפיאדה כדי להוכיח לעולם את עליונות הגזע הארי ואת נכונות תורת הגזע. אולם תוכנית זו השתבשה לחלוטין, כאשר האתלטים האמריקאים השחורים הביסו את הגרמנים בתחרות אחר תחרות, וזכו בשש מדליות זהב. ארבע מתוכן הושגו על ידי אוונס.

המדליה הזכורה מכולן היתה זו בה זכה אוונס בתחרות הקפיצה לרוחק. במוקדמות, פסל אוונס בשתי הקפיצות הראשונות שלו. הקהל בברלין היה מרוצה מכך, כי אוונס היה שיאן העולם והיחיד שאיים על הקופץ לרוחק הגרמני לוץ לונג. בטרם נכנס אוונס למסלול ההרצה, לקראת הקפיצה השלישית – קפיצה שאם יפסל בה יודח מהתחרות – ניגש לוץ לאוונס המתוח, ובמחווה ידידותית ייעץ לו לסמן במגבת את קו הזינוק כדי להימנע מפסילה. אוונס עשה כעצתו, עבר בצורה נקייה את הקפיצה השלישית ועלה לגמר, שם ניצח את לונג וזכה במדליית הזהב.

בטקס חלוקת המדליות התחבקו אוונס ולונג, וחרף הפסדו, שמח לונג בשמחתו של אוונס, וחגג עמו את ניצחונו. זאת, למגינת לבם של השלטונות הנאצים, שחזו באוונס השחור מנצח את לוץ הבלונדיני בעל המראה הארי. אולם החברות בין השניים לא החזיקה מעמד זמן רב, שכן כעבור מספר שנים נהרג לונג במלחמת העולם השנייה. על החברות הקצרה שלהם אמר אוונס: "נדרש ממנו אומץ רב להתיידד עמי לנגד עיניו של היטלר… גם אם תתיכו את כל הגביעים והמדליות בהם זכיתי, הם לא יתקרבו לכדי הידידות בת 24 הקאראט ביני לבינו. היטלר בוודאי השתגע כשראה אותנו מתחבקים ככה".


 

 הכוח השחור 

השנה היתה 1968. מרטין לותר קינג נרצח, המלחמה בוייטנאם השתוללה והמאבק למען זכויות שחורים בארה"ב היה בעיצומו. באולימפיאדה שנערכה באותה שנה במקסיקו סיטי, החליטו שני אתלטים שחורים אמריקאים, טומי סמית וג'ון קרלוס, לבטא את מחאתם על אפליית השחורים והעוני בארה"ב. השניים, אשר זכו במדליות הזהב והארד במרוץ ל-200 מטר, הופיעו לטקס חלוקת המדליות כשהם יחפים, ובעת השמעת ההמנון האמריקאי הם הרכינו את ראשיהם והניפו אגרוף כשהם עוטים כפפה שחורה.


 

 קרב המינים 

בובי ריגס, לשעבר אלוף וימבלדון והטניסאי מספר אחד בעולם, נהג לנצל כל הזדמנות כדי להכריז שנשים לעולם לא יוכלו לשחק טניס כמו גברים משום שהן חלשות מדי, ובגלל… ובכן, בגלל שהן נשים. ריגס, שובניסט מוצהר שהקפיד ללבוש חולצה עם הכיתוב "שחרור הגבר", היה בן 55 כאשר הזמין את הטניסאית המובילה בעולם, בילי ג'ין קינג, למשחק טניס כדי להוכיח את עליונות המין הגברי. קינג, בת 29 ופעילה למען שוויון נשים בספורט ובכלל, נעתרה להזמנתו.

המשחק נערך ב-20 בספטמבר 1973 בעיר יוסטון שבמדינת טקסס מול קהל שיא של יותר מ-30 אלף בני אדם באצטדיון וכ-50 מיליון צופים בטלוויזיה. קינג ניצחה את ריגס בשלוש מערכות – 4:6, 3:6, 3:6.

עם זאת, ריגס וקינג נותרו ידידים לכל אורך המהומה וגם בשנים שאחריה. "בובי ריגס היה חבר אמיתי במהלך 25 השנים האחרונות", אמרה קינג לאחר שנודע לה על מותו של ריגס מסרטן בשנת 1995. "המשחק בינינו עזר להרבה אנשים להבין שכל אדם הוא בעל כישורים, בין אם מדובר בגבר או אשה". טניסאית אמריקאית מפורסמת אחרת, רוזמרי קזאלס, ציינה לאחר מותו של ריגס כי "בהתחשב בכך שהוא היה שובניסט, הוא תרם הרבה מאוד לטניס נשים".


 

 כדורגל והמצור על עזה 

מוחמד אבו טריקה, מגדולי הכדורגלנים המצרים בכל הזמנים, חשף חולצה עליה כתוב "להזדהות עם עזה" לאחר שער שכבש באליפות אפריקה בינואר 2008. מחאתו על המצור על עזה עלתה לו בכרטיס צהוב ואזהרה. (צפו בראיון עמו).

כעבור שנה, בזמן מבצע עופרת יצוקה, הכדורגלן האפריקאי יליד צרפת פרדי קאנוטה חשף חולצה עליה נכתב "פלסטין" במספר שפות לאחר כיבוש שער.


 

 הקהל מתבקש לקום לשירת ההמנון 

בשעה שאצלנו ספורטאים מקסימום לא שרים את המילים של ההמנון, יש מקומות שבהם מרחיקים יותר לכת.

טוני סמית, כדורסלנית מכללות בארה"ב, הפנתה את גבה לדגל האמריקאי בזמן השמעת ההמנון בתחילת משחק ליגה, במחאה על פלישת ארה"ב לעיראק. המעשה, עליו חזרה בכל משחקי קבוצתה, גרר גידופים וקללות מהקהל, התפרצות למגרש של פטריוטים חמושים בדגלים ומכתבי איום על חייה. חברותיה לקבוצה אמנם הסתייגו בחלקן ממעשיה, אולם אחת מהן תמיד הקפידה להחזיק את ידה של סמית בזמן השמעת ההמנון.

"זה זמן מה, שחוסר השוויון במערכת האמריקאית מציק לי", הסבירה סמית את מעשיה. "מה גם שככל שהמצב הולך ומתדרדר, מתברר כי בראש סדר העדיפויות של הממשל לא נמצא שיפור איכות חייהם של כל האנשים, אלא רק הגדלת הכוח של הממשל עצמו. לכן אינני יכולה, במצפון שקט, לעמוד עם פניי לדגל".


 

 אף אחד מהוייטקונג מעולם לא קרא לי 'כושי' 

המתאגרף האגדי מוחמד עלי, אלוף העולם במשקל כבד, סירב בשנת 1967 להתגייס לצבא ארה"ב עקב התנגדותו להרג חפים מפשע במלחמה בוייטנאם. בעקבות סירובו, הוא נידון לעונש של חמש שנות מאסר, נשלל ממנו תואר אלוף העולם, רישיון האגרוף שלו בארה"ב בוטל ונאסר עליו לנסוע לחו"ל כדי להתאגרף.

עלי לא נכלא בסופו של דבר, אחרי שניהל מאבק משפטי בן ארבע שנים שבסופו זוכה בבית המשפט העליון של ארה"ב. עם זאת, במהלך אותן שנים הפסיק עלי להתאגרף. לאחר זיכויו הוא שב לעסוק באגרוף, ואף החזיר לעצמו את תואר אלוף העולם. במחאה על מאבק הממסד נגדו, זרק עלי את מדליית הזהב בה זכה במשחקים האולימפיים לנהר. שנים אחר-כך, הודה כי בדה מלבו את סיפור השלכת המדליה לנהר, וכי למעשה זו פשוט אבדה לו.


 

 הכושים הביאו אליפות אירופה 

ברק כהן הגיע באביב 2014 לחגיגות אוהדי מכבי תל אביב בכיכר רבין בעקבות זכיית קבוצת הכדורסל באליפות היורוליג, והניף שלט בו נכתב "הכושים של מכבי לכלא המסתננים" במחאה על כליאתם וגירושם של פליטים שהגיעו לישראל מאפריקה.

 


 

 בעט כדור מעבר לגדר ההפרדה ופנה לאו"ם בבקשה שיוחזר לו 

קבוצה של ילדים פלסטינים מכפר דרומית לעיר טול כרם שלחה מכתב או"ם בבקשה שיסייע להם בהחזרת כדורגל, שבזמן משחק נפל בצד השני של גדר ההפרדה. ילדי כפר סור שלחו בתחילת שנת 2014 מכתב למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בו ביקשו את התערבותו לאחר שבזמן משחק כדורגל בעט נער מקומי בשם אמיר את הכדורגל בחוזקה, והכדור נחת באדמות הכפר המוחרמות שמעבר לגדר ההפרדה ומהוות כיום חלק מהתנחלות סלעית.


 

 הסטריקר המפורסם בעולם 

סטריקר (streaker) הוא איש או אישה שפורץ למגרש בעיצומו של אירוע ספורט, פושט את בגדיו ורץ בעירום ברחבי המגרש לקול צהלות הצופים. המתפשט הסדרתי המפורסם בעולם הוא מרק רוברטס הבריטי, אשר פרש בשנת 2013 לאחר שני עשורים שבמהלכם ביצע לא פחות מ-519 פריצות בעירום למגרשי ספורט, אולפני טלוויזיה ואירועים רבי צופים אחרים. 

הנה אחת הפריצות של רוברטס, ויש פה עוד.

ואפילו עשו על זה סאטירה.


 

 הבריחה לניצחון 

קבוצה של אסירי מלחמה מכוחות הברית במלחמת העולם השנייה מסכימים להשתתף במשחק ראווה מול קבוצת כדורגל גרמנית. קטעים מתוך הסרט "הבריחה לניצחון" בכיכוב שחקני הכדורגל פלה ובובי מור ושחקני הקולנוע סילבסטר סטאלון ומייקל קיין. מבוסס על סיפור אמיתי של שחקני קבוצת הכדורגל דינמו קייב אשר ניצחו בטורניר משחקים מול קבוצות של חיילים גרמנים בתקופת הכיבוש הנאצי של אוקראינה.


 

 האבנט דה ג'ואיש פיפל סאפרד אינף? 

ואם אנחנו כבר בענייני נאצים וספורט… קטע מתוך החמישיה הקאמרית.


 

 כדורגלן פילוסוף 1 

ואם אנחנו כבר בענייני מערכוני ספורט של החמישיה הקאמרית. "פתאום זה נראה לי אדיוטי. למה דווקא לשער הזה ולא לשער ההוא? למה אני רץ 90 דקות? מי אלה האנשים האלה שצועקים לי? ולמה השופט בן זונה?".


 

 כדורגלן פילוסוף 2 

משחק כדורגל בין הפילוסופים של יוון העתיקה לפילוסופים הגרמניים. סרטון של קבוצת מונטי פייתון.


 

 הצב והארנב 

דיווח חדשות הספורט של רחוב סומסום על המנצח המפתיע בתחרות הריצה בין צב לבין ארנב.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew