צנצנות, פונפונים ומהפכות

כאשר ההיסטוריון ופילוסוף המדע תומס קון הציג בראשונה את התיאוריה שלו על ההתפתחות של מהפכות מדעיות, היא חוללה מהפכה בפילוסופיה של המדע. 

ספרו "המבנה של מהפכות מדעיות", שראה אור ב-1962, קרא תגר על התפיסה הרווחת לפיה התפתחות מדעית היא תהליך לינארי של הצטברות ידע.

במקום זאת, טען קון כי התפתחות המדע מתרחשת ברצף של מהפכות מחשבתיות עוקבות (פרדיגמות), שכל אחת מהן מוחקת את המבנה המושגי של קודמתה – ובכלל זה את ההגדרות של אמת ושקר – ומתחילה לבנות מבנה מדעי חדש.

טענתו המרכזית של קון היא כי אין אמת מידה משותפת בין פרדיגמות מדעיות בתקופות שונות. לפיכך, מה שהיה נכון ומוכח מדעית לפני מאה שנים יכול להיות מופרך לחלוטין ואף הפוך בימינו, ומה שנחשב לעובדה מדעית בזמננו עשוי להיתפס כחסר כל תוקף בעתיד הלא רחוק.

צפו במטפורה חזותית פשוטה של התיאוריה של קון על מהפכות מדעיות. הצנצנות הן תיאוריות והפונפונים הם עובדות.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew